Kinų medicinoje ligų diagnostikos ir gydymo metodai remiasi YIN-YANG, ZANG-FU ir Penkių elementų sistema WU XING. Pagal pastarąją Metalo elementą sudaro plaučiai ir storoji žarna.
Kinų medicinos mokymų metu dažniausiai akcentuojamos bendros viename elemente esančių organų funkcijos. Fiziniame lygmenyje tiek plaučiai, tiek storoji žarna, kaip Metalo elemento organai, siejami su šalinimu: plaučiai iš organizmo pašalina CO2, o storoji žarna – nereikalingus medžiagų apykaitos produktus. Dvasiniame lygmenyje abiejų organų energija stiprina arba silpnina gebėjimą paleisti: prisiminimus, įvykius, žmones ar net daiktus.
Tačiau egzistuoja ir dar glaudesnis šių organų ryšys. Plaučiai ir storoji žarna, kaip viename elemente esantys partneriai, dalinasi energija, tame tarpe ir patologine. Kitaip tariant, plaučių funkcijos sutrikimai gali sukelti žarnyno ligas ir atvirkščiai.
Apmaudu, kad Lietuvoje, skirtingai nuo medicinos moksle pažengusių vakarietiškų šalių, retai kam priimtina Rytų filosofija ir dažnas į kinų medicinos žinias numoja ranka, manydamas, kad tai tik dar vienas šarlatanizmo būdas. Laimei, yra mokslininkų, kurie tūkstantmečius skaičiuojančiuose kinų medicinos traktatuose pateiktai informacijai ieško mokslinio pagrindo.
Žurnale Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2013 grupė mokslininkų paskelbė tyrimą, kurio tikslas patvirtinti plaučių ir storosios žarnos ryšį. Tyrimo metu siekta išsiaiškinti, ar tikrai veikiant storąją žarną laisvinančiais ir atpalaiduojančiais kinų medicinos preparatais galima išgydyti plaučių ligas, kaip teigiama bene žymiausiame kinų medicinos traktate NEI JING.
Jau yra moksliškai įrodyta, kad žarnyno išvalymas gali padėti gydant plaučių ligas, tokias kaip: astma, bronchitas, plaučių uždegimas, pleuros efuzija (skysčio kaupimasis pleuros ertmėje), lėtinė obstrukcinė plaučių liga ir ūminis respiracinis distreso sindromas.
Tyrimo išvadose teigiama, kad signalo perdavimas keliu meridianas-nervas-neuropeptidas tarp plaučių ir storosios žarnos tikrai egzistuoja. Tai rodo, kad kinų medicinoje daugiau nei 3000 tūkst. metų naudojamas Penkių elementų ir ZANG-FU organų tarpusavio ryšys nėra laužtas iš piršto.
Noriu dar kartą priminti, kad vidaus organai tarpusavyje yra glaudžiai susiję vieni su kitais. Todėl, norėdami būti sveiki, turime rūpintis jais visais, nepaisant to, kad serga tik kuris nors vienas.
Orinta Eitutavičienė